داستان های سال های دور ( بخش دوم)

تنها تصویر باقی مانده از نمایشگاه ماهی های قرمز

Mojtaba Rostami

اولین نمایشگاه با عنوان ماهی‌های قرمز
اولین رویداد نمایشگاهی رسمی‌که برای مجتبی رستمی پیش‌آمد.
در سال 1377 بعداز اینکه مجتبی رستمی مدرک فوق دیپلم هنرهای تجسمی‌را اخذ کرد، به صورت رسمی وارد دنیا و فعالیت‌های هنری شد، مانند هر هنرمند دیگر برای برگزاری نمایشگاه به فکر فرو رفت که البته پیش از آن بصورت ناخواسته وارد صحنه آموزش شده‌بود و آموزش نقاشی را آغاز کرد.
ایجاد و پیدایش یک رویداد هنری در قالب نمایشگاه یک اتفاق مرسوم است که هر هنرمندی علاقه‌ به برگزاری آن‌دارد. اگر شخص دانشجوی هنر باشد، در دانشگاه فعالیت هنری بسیار داشته باشد، همچنین در ارتباط با هنرمندان و اساتید دانشگاه قرارگیرد، قطعا پیدایش این اتفاق برای او ملموس‌تر و علاقه‌اش به هنر بیشتر می‌شود. موضوع‌های مختلفی در رشد و پیشرفت هر فرد در زمینه‌ی هنر تاثیرگذار است از جمله: شرایطی که در آن قرار گرفته و بزرگ شده‌است. در ادامه این علاقه‌مندی به هنر سبب می‌شود تا هنرمند عمل برون‌ریزی بصری در آثارش را پیش‌گیرد و دست به خلق آثاری در خور شرایط زندگی و دیدگاه شخصی‌اش بزند.
بعداز نمایشگاه‌های گروهی در مکان‌های مختلف در دوران دانشجویی، اولین نمایشگاهی که به صورت رسمی برای مجتبی رستمی برگزار شد با عنوان ماهی‌های قرمز در فضای تجسمی نقش‌آفرینی کرد. در ابتدا قرار براین بود که این رویداد تجسمی و بصری در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار شود و از آنجایی که عنوان این نمایشگاه معطوف به ماهی‌های قرمز بود و زمان برگزاری آن با عید نوروز همراه شد، جذابیت این رویداد هنری را دوچندان کرد.
25 اثر در این مجموعه با روش اجرایی مدادرنگی به نتیجه‌ی نهایی رسید. علت انتخاب این روش اجرایی در آثار مجتبی رستمی بخاطر حضور او در محیط مدرسه، تدریس و آموزش مدادرنگی به هنرجویان و دانش‌آموزان بود. این آموزش یک اتفاق مبارک برای او به‌حساب آمد زیرا سبب شد بعداز دوران تحصیل سعی بر این داشته‌باشد که روش اجرایی و استفاده از ابزار مدادرنگی در جهت پیدایش و ایجاد یک اثر هنری را به ‌صورت جدی و حرفه‌ایی یاد بگیرد تا در این زمینه اجرایی توامندی‌هایی برایش حاصل شود و همین توانایی‌ها در سال‌ها و اتفاقات بصری و اجرایی دیگر بسیار تاثیر گذار بود.
رویداد ماهی‌های قرمزبعد از اخذ مدرک فوق‌دیپلم و با در نظر داشتن دانشجوی لیسانس بودن او از چند وجه مختلف که پیرو یکدیگر بودند با حساسیت‌های بسیار بالایی توسط هنرمندش برگزار شد. از جمله این حساسیت‌ها که به شرایط خاص و ویژه‌ی برگزاری اولین نمایشگاه از نگاه تخصصی کمک شایانی کرد می‌توان : سایزکار، انتخاب رنگ‌ها و مهمتر از همه‌ی این‌ها بازخورد بینندگان و بازدیدکنندگان از این نمایشگاه را در نظر گرفت. ماحصل این مجموعه به عنوان اولین نمایشگاه بازدید بسیار خوبی داشت به جهت اینکه در آن‌زمان برپایی نمایشگاه کار آنچنان دشواری برای دانشجوی فعال نبود با استقبال روبرو شد و نتایج ارزنده‌ایی را دربر داشت.
متاسفانه به‌جهت کمبود امکانات در آن زمان، قطعا به شکل امروزی امکان عکاسی وجود نداشت. عکس گرفته شد اما در آرشیو موجود نیست، اما یکی از آثاری که در آن مجموعه بود و فروش نرفت در صفحه بارگزاری شده‌است. درباره‌ی فروش آثار هم از آنجایی که هنرمند در مدارس مشغول به کار بود و تدریس می‌کرد اولیای دانش‌آموزان خریداران آثار او در این نمایشگاه بودند معلمی جوان و پرشور و نقاش تدریس در منطقه 3 و 4 تهران همه دلایل خوبی برای حضور پر رنگ دوستان و اولیا علاقمند به نقاشی بود و همین موضوع باعث فروش اکثریت آثار حاضر در این مجموعه با قیمت مطلوب شد. همین اتفاق زمینه‌ایی شد برای ادامه‌ی فعالیت‌های هنری و برگزاری نمایشگاه. داستان ادامه دارد …..

این متن توسط شروین کندری تدوین و نگارش شده است

داستان های سال های دور

infogallery.ir

داستان شماره یک
زمان در گذر هست و عمر آدمی همچون باد می گذرد . هرگز آدمی روز های رفته ی عمر خویش را نمی تواند متصور شود که با چه سرعت و در زمانی کوتاه گذشته است.
آدمی هرگز تصور درستی از زمان ندارد .
گاهی بادیدن یک پروانه آدمی به آن می اندیشد که چقدر در مدت کوتاهی در دنیا زیست کرده و حالا بار سفر می بندد. اما به راستی چگونه هست ؟ از لحاظ دیگر موجودات ما چگونه هستیم و زندگی مان را چگونه می گذرانیم. آری منظور من را بعضی متوجه شدن آدمی در طول زمان و حیات خویش به ابدیت می اندیشد و در گروی عمر خود متصور ساخت زمانی برای جاودانگی ، اما به راستی چگونه می توان جاودانه زیست ؟
معنی آن چیست و چگونه است ؟
من هم مثل خیلی از آدمیان دورانی را سپری کرده ام .
کودکیمان در دورانی سخت با تهدید های جدی از جنگ در سال های اوایل انقلاب ایران بگذشت و شاید 10سال اولی عمر من نان سخت بود که باورش برای ادراک آدمیان ست باشد . جنگ و خون و کشته و بمب باران و موشک باران همگی اتفاقاتی بسی سخت در دوران کودکی بود.در دوران کودکی و با شرایط آن روز در تهران شاید بتوان گفت کودکی مان کودکانه نبود.
بعد آن زندگی مدتی روی ارامش داشت و شاید آن زمان جرقه های امید و شور و عشق و امید در من زنده شد و کم کم با جدی شدن زندگی شور نقاشی در من به اوج می رسید . و این آغاز راهی هنری در طول زندگی من بود …

فعالیت های هنری مجتبی رستمی

تصویر

سلام خدمت دوستان عزیز و همراهان همیشگی از آنجا که پیشینه هنری هر هنرمند می تواند تاریخچه تحقیقاتی خوبی برای علاقمندان و هنردوستان و دانشجویان محترم می باشد گروهی از شاگردان جناب استاد رستمی که از سال های 78 تا کنون در خدمت ایشان بوده و سعی بر معرفی هرچه بهتر این هنرمند مردمی به اهالی هنر هستند این پیج را برای معرفی هرچه بهتر ایشان راه اندازی کرده و در نظر دارند به مرور مواردی که تا کنون بوده و خیلی از این فعالیت ها از یاد رفته است را بصورت منسجم در اختیار علاقمندان آثار هنری ایشان قرار دهند باشد که مورد توجه دوستان و علاقمندان قرا گیرد .

نکته قابل ذکر اینکه موارد به جهت اینکه در فواصل زمانی مختلف بوده و بعضی در حال آماده سازی می باشد انتقال اطلاعات زمان بر بوده و از این بابت از شما کمال تشکر را داریم